Polska czci SS

Artykuł prasowy "WPROST" z 25 stycznia 2004

Polacy z wielkimi honorami upamiętnili swych katów z "SS z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu" - napisała niemiecka gazeta "Junge Welt". Ponad rok temu w Nadolicach Wielkich niedaleko Wrocławia stanął pomnik, którego częścią jest niemiecki cmentarz wojskowy. Pochowano tam niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w walkach na Dolnym Śląsku.
Polska Agencja Prasowa donosiła: "Otwarto i poświęcono cmentarz żołnierzy Wehrmachtu".

Rozmiar: 4599 bajtów

W uroczystościach brał udział metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz, przedstawiciel Episkopatu Niemiec, ambasador RFN, konsul tego kraju we Wrocławiu, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik. Tymczasem gazeta "Junge Welt" w artykule "SS na drodze do katolickiego nieba Polski" napisała, że w rzeczywistości w Nadolicach pochowani są obok żołnierzy Wehrmachtu Niemcy służący w dywizjach SS, oficerowie gestapo z Krakowa, Warszawy, Łodzi i Radomia, esesmani z Ukrainy, Litwy, Estonii, Łotwy, Węgier, Holandii, Flandrii i Niemiec. W Nadolicach spoczęli też wachmani ze zlikwidowanego w styczniu 1945 r. obozu w Oświęcimiu. Autor artykułu konkluduje: "Polscy żołnierze upamiętnili katów własnych rodaków".
- Gdybyśmy znali prawdę o pochowanych w Nadolicach, na pewno nie byłoby tej podniosłej uroczystości - mówi Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Sławomir Sieradzki


Polski panteon SS - "WPROST" z 08 lutego 2004

Fotogaleria z "Parku Pokoju"


Napisz do mnie

Webmaster: J.Urbaniak
Ostatnia aktualizacja 06.02.2004r.